Zamiłowanie do zapachów mam już od czasów liceum, kiedy to paliłam różne kadzidełka, wybierając kompozycje bardziej lub mniej udane. Zawsze lubiłam światło świec, taka ze mnie romantyczna dusza. Dlatego teraz, kiedy mamy taki wybór na rynku, zapominamy o tym, co jest dla nas zdrowe. I też pięknie pachnie.
Kiedyś w moim pokoju, typowej nastolatki, pełno było buteleczek różnych olejków. Moje koleżanki wiedziały, że mnie to kręci i dostawałam od nich przeróżne mieszanki, czystych olejków, jak i pięknie zwanych kompozycji, typu : " Indian summer ", " Paradise Island" .
W moim pokoju zawsze ładnie pachniało, a ja wierzyłam w moc tych olejków. Teraz ciężko mi powiedzieć, czy były to olejki eteryczne, czy zwykłe zapachowe.
A tutaj jest wielka różnica.
Pięknie o niej opowiada Kasia z bloga Mineralny świat Kasi KLIK
Bloga Kasi czytam od dawna, a w lutym miałam okazję poznać ją osobiście na spotkaniu blogerek w Krakowie. Tam też otrzymałam zestaw pięknie pachnących olejków eterycznych firmy OPTIMA PLUS
W świat tych olejków wprowadziła nas sympatyczna pani Sylwia, przedstawicielka firmy.
Od czasu spotkania olejki znów wróciły do łask i pomagają mi uporać się z różnymi dolegliwościami. Kiedy boli głowa, kilka kropli olejku miętowego zakrapiam na wodę w kominku zapachowym i pomaga mi to uśmierzyć ból.
Z kolei olejek pomarańczowy lubię dodać do wanny podczas kąpieli. Relaksuje mnie i koi moje nerwy po ciężkim dniu pracy.
Każdy z olejków zamknięty jest w ciemnej, szklanej buteleczce, dodatkowo opakowanej w kartonik. Czytelne, przejrzyste etykiety dodają im uroku. Każda buteleczka zawiera 10 ml olejku eterycznego. O zastosowaniu każdego z nich możecie poczytać na stronie producenta KLIK
OD PRODUCENTA
Olejki eteryczne są naturalnym środkiem, który wspomoże nas w walce z objawami infekcji w sezonie przeziębień, grypy, bólu gardła i kataru. Należy jednak pamiętać, że właściwości terapeutyczne mają naturalne olejki eteryczne, a nie olejki zapachowe.
Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się w leczeniu objawów i dolegliwości związanym z katarem, przekrwieniem błon śluzowych i infekcjami górnych dróg oddechowych. Ich działanie terapeutyczne wynika w dużej mierze z właściwości przeciwbakteryjnych.
Najskuteczniejsze w terapii przeziębienia olejki to eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, sosnowy, świerkowy, lawendowy, cynamonowy, jodłowy i z drzewa herbacianego. Jak je zastosować? Kilka-kilkanaście kropli olejku można zakroplić do nawilżacza powietrza (gdy producent dopuścił taką możliwość). Można też robić inhalacje – do gorącej, parującej wody dodać kilka kropli olejku eterycznego i wdychać unoszącą się parę. Najlepiej zamknąć przy tym oczy – unikniemy w ten sposób ryzyka podrażnienia.
Efekt podobny do inhalacji uzyskamy zakraplając 3-6 kropli olejku eterycznego do wanny napełnionej ciepłą wodą. Aktywne esencje roślinne zawarte w olejkach, będą wdychane wraz z unoszącą się parą, jednocześnie wnikną przez skórę. Takich kąpieli należy zażywać z umiarem. Długi czas spędzony w intensywnie ciepłej wodzie, z większą niż zalecana ilością olejku eterycznego, może podrażnić skórę.
Warto pamiętać, że poza łagodzeniem samych objawów infekcji, olejki eteryczne (np. melisowy, lawendowy i pomarańczowy) ułatwią spokojne zasypianie – podczas przeziębienia i nie tylko.
W moim posiadaniu, jak już pisałam , znalazły się dwa olejki: pomarańczowy i miętowy
KRAJ POCHODZENIA
ChinyDZIAŁANIE
Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pobudzająceKIEDY STOSOWAĆ
- dla złagodzenia odczuwania objawów migreny i bólów głowy
- pomocniczo przy przeziębieniach i grypie
- w stanach apatii i umysłowego zmęczenia
- przy podrażnieniach i stanach zapalnych skóry
JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE
Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodąDo masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu
Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)
Produkt do użytku zewnętrznego!
KRAJ POCHODZENIA
USADZIAŁANIE
Lekko uspokajające i kojąceKIEDY STOSOWAĆ
- w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz